Erasmus+ projekts “Get into the Green Scene” ir noslēdzies
Projekts “Get into the Green Scene”, kurš risinājās no 2020.gada 1.septembra līdz 2023.gada 31.augustam piedzīvoja ne vienu vien izmaiņu projekta plānā, sākot ar Covid-19 pandēmijas radīto ietekmi un beidzot ar karu Ukrainā. Neskatoties uz to, projekta partneriem sastrādājoties, savstarpēji vienojoties un pielāgojoties, mums ir izdevies šī projekta ietvaros izveidot veiksmīgu partnerību un sniegt skolēniem daudzpusīgas zināšanas vides jautājumos, iesaistot viņus daudzveidīgās aktivitātēs.
Projekta laikā esam izveidojuši savu “Get into the Green Scene” YouTube kanālu, kurā ievietojām dažādas prezentācijas, video, apmācību pasākumu atspoguļojumus u.c., popularizējot vides nozīmību un aicinot citus nebūt vienaldzīgiem. //youtube.com/@GETINTOTHEGREENSCENE-pk3gu?si=3OnholsXHWPvfZkR" style="color: rgb(0, 0, 255); text-decoration: underline;">https://youtube.com/@GETINTOTHEGREENSCENE-pk3gu?si=3OnholsXHWPvfZkR
Tāpat esam izveidojuši E-grāmatu, kurā atspoguļojam darbu apmācību pasākumu laikā. Cerams, ka tā kalpos arī kā ierosinājums citiem par aktivitāšu dažādību, kuras var īstenot saistībā ar vides tēmu. E-grāmata pieejamahttps://drive.google.com/file/d/1m_S4aE9C-NJe5g1iT9L5sB1G3pkdyFeV/view?fbclid=IwAR1s5o8OVj2eG-xkNRgE6zT37qbepWviG5ivmiAYWbiFKjRXgOofQrJL1Yc
Kā viens no galaproduktiem, kas radies apmācību pasākuma laikā Polijā ir komiksu grāmata, kurā skolēni un personāls, izveidojot paši savus avatārus, runāja par vides problēmām, pareizu un nepareizu rīcību, iespējamiem risinājumiem. Komiksu grāmata pieejama šeit: https://www.canva.com/design/DAFv7DdlY44/P4ffKvGpvCWJIH7LvxRQMA/view
Kopīgi sadarbojoties, projekta laikā esam stiprinājuši Eiropas skolotāju kopienu, iegūstot jaunus kolēģu kontaktus citās valstīs, gūstot iespēju mācīties vienam no otra un paverot sadarbības iespējas turpmāk. Skolēniem Eiropas izzināšana apmācību pasākumu laikā veicināja labāk izprast Eiropas ģeogrāfiju, valstu kultūras un izzināt tradīcijas. Salīdzināt kopīgo un atšķirīgo, saprotot, kas definē mūs kā tautu.
Bez gala produktiem, kurus paguvām izveidot projekta laikā un gūtajām zināšanām vides jomā, mēs novērojām ko ļoti būtisku. Proti, darbošanās projektā un piedalīšanās apmācību pasākumos ir saliedējusi skolas skolēnus. Ir izveidojušās draudzīgas attiecības. Kopā piedzīvotie mirkļi ir satuvinājuši skolēnus. Projekta laikā esam veicinājuši skolēnos sadarbības, komunikācijas problēmrisināšanas prasmes, savstarpējās attiecības, angļu valodas un datorprasmes. Tās ļoti noderēs viņiem turpmākajā dzīves gaitā.
Projekta “Get into the Green Scene” dalībnieki viesojas Spānijā
Erasmus+ projekta “Get into the Green Scene” nr. 2020-1-LV01-KA229-077484_1 4.mobilitāte norisinājās Spānijā. Projektā iesaistītie dalībnieki Jumpravas pamatskolas direktore Arīda Mārša, skolotājas Evija Kozlovska un Līga Beļinska, skolēni Maija Langrāte, Karlīna Rutmane, Elza Kozlovska, Ainis Maksimovs un Ralfs Aleksandrovičs devās uz Spānijas pilsētas Torre Pacheco skolu. Visi skolēni tika uzņemti spāņu ģimenēs, kurās uzturējās nedēļu.
Pasākuma pirmajā dienā iepazināmies ar Torre Pacheco skolu un skolēniem. Katras valsts pārstāvji prezentēja savu skolu un valsti. Viesojāmies pilsētas domē, kur mūs uzņēma pilsētas mērs Antonio Leon un izglītības pārvaldes vadītāja Paco Sàez.
Vēlāk devāmies iepazīt pilsētu un apskatīt pilsētas vēsturiskās vietas un kultūru.
Otrajā apmācību pasākuma dienā izbraucām ārpus pilsētas un viesojāmies vienā no lielākajiem lauksaimniecības uzņēmumiem “Semilleros Jimenado S.A.” - stādaudzētava, kurā tiek izmantota dabai draudzīga laistīšanas sistēma - tiek vākti nokrišņu ūdeņi, kondensāts no siltumnīcām augu laistīšanai. Mācījāmies, kā izmantot dabas resursus lietderīgi un apdomīgi.
Nākamajā dienā apmeklējām Torre Pececho ūdens attīrīšanas staciju. Jomas speciālists pastāstīja, kā ūdens tiek attīrīts un filtrēts, lai to tālāk izmantotu lauku laistīšanai. Tālāk sekoja ekskursija uz Kartahenas pilsētu, atklājot senās pilsētas vēsturi.
Ceturtajā dienā apvienojām patīkamo ar lietderīgo – devāmies pastaigā gar pludmali, vienlaikus sakopjot to no atkritumiem. Pēc darba pabijām Salinas de San Pedro dabas rezervātā, iepazīstot Vidusjūras piekrastes ekosistēmu.
Noslēguma dienā visi pulcējās Torre Pacheco skolā un darbojās divās radošajās darbnīcās. Vienā no tām veidojot mākslas darbu no plastikāta korķīšiem mozaīkas tehnikā un otrā, zīmējot plakātus par tēmu “Get Into A Green Scene”. Svinīgā ceremonijā, tika izsniegti sertifikāti par dalību projekta mobilitātē Spānijā.
Vislielāko pārsteigumu Latvijas komandai sagādāja spāņu ģimenes, kurās dzīvoja mūsu skolas skolēni. Mēs visi tikām uzņemti ģimenes brīvdienu mājā, kur baudījām dažādus nacionālos ēdienus. Bija iespēja pašiem izmēģināt pagatavot spāņu nacionālo ēdienu- paella.
Erasmus+ projekta “Get into the Green Scene” mobilitāte Jumpravas pamatskolā
Pagājušajā nedēļā Jumpravas pamatskolā un jumpraviešu ģimenēs bija liels notikums. Erasmus+ projekta GET INTO THE GREEN SCENE līguma nr. 2020-1-LV01-KA229-077484_1ietvaros bija atbraukuši skolēni no Spānijas, Turcijas, Polijas un Francijas. 20 ārzemju viesus savās mājās uzņēma 9 jumpraviešu ģimenes, nenobīstoties no jauniem izaicinājumiem, nenobīstoties no tā, ka pašiem ģimenē ir 3 bērni, bet ir ar mieru uzņemt pie sevis vēl kādu.
Jumpravas skolā tika pavadītas 5 dienas, aktīvi darbojoties aktivitātēs par dabu un dabas saudzēšanu.
Pirmajā dienā skolēni sveica viesus ar svētku koncertu. Dziedāja, dejoja, muzicēja un rādīja teātra fragmentu no pašsacerētas leģendas par Cūkmenu, tādā veidā dodot startu nedēļas projekta tēmai- par tīru vidi. Koncerta izskaņā viesi stāstīja par savu valsti, savu pilsētu, kurā viņi dzīvo un mācās.
Otrajā dienas daļā ciemiņi iepazina mūsu pagastu nevis vienkārši staigājot un skatoties, bet izzinot un atklājot to ar foto orientēšanās spēles palīdzību. Šī aktivitāte viesu vidū izraisīja īpašu sajūsmu!
Kad aktīvā daļa jau aiz muguras, skolas pavāres palutināja visus ar siltu tēju un karstām siera maizītēm. Visi vēderpriekus izbaudījuši, devās mājup, lai ar jaunu sparu mestos rītdienas virpulī.
Otrās dienas rīts iesākās sportiskā noskaņojumā, jo visa skola piedalījās sporta dienā stadionā. Skolēni ar saviem Eiropas valstu draugiem startēja 9 sportiskās disciplīnās. Katra disciplīna tika veltīta tīrai videi. Kā negaidīts viesis un liels pārsteigums visiem, stadionā ar velosipēdu ieradās Cūkmens. Cūkmens savu lepno auto bija nomainījis pret videi draudzīgu transportlīdzekli- velosipēdu. Viņš atklāja sporta spēles “Tīru mežu himnas” ritmos, lai ik katrs varētu iesildīt savu ķermeni pirms nopietniem disciplīnu startiem. Katras valsts pārstāvis izvietoja pie stadiona savus veidotos plakātus, aicinot rūpēties par zaļu un sakoptu vidi.
Pēc sporta spēlēm un nelielas pusdienu pauzes visi projekta dalībnieki devās veikt nopietnu darbu- projekta uzdevumu- katrai valstij jāizgatavo atkritumu šķirošanas kaste un tā jānoformē atbilstoši tēmai. Skolēni cītīgi un enerģiski nagloja. Kad kastes pamats tika izgatavots, varēja ķerties pie radošākās nodarbes- kastes noformēšanas. Skolēni ar ļoti lielu interesi un atbildību nodevās šai aktivitātei
Nākamā diena tika pavadīta ārpus Jumpravas. Tā iesākās ar braucienu uz Ogri. Daudziem tas bija liels piedzīvojums, jo braucām ar vilcienu. Parādījām viesiem savu novada centru un Latvijā modernāko Ogres Centrālo bibliotēku. Šis apskates objekts bija projekta ietvaros ļoti nozīmīgs, jo bibliotēka ir aprīkota ar videi draudzīgām komunikācijām.
Dienu turpinājām ar pastaigu pa Ķemeru purva takām, bet noslēdzām baudot auksto jūras vēju un skaistos skatus mūsu Jūrmalā.
Ceturtās dienas pirmā pietura bija “Getliņi”. Iepazināmies, redzējām, dzirdējām, vērojām, ka izmestais nav zudis- atkritumi tiek pārvērsti enerģijā. Iegūtā enerģija tiek izmantota lietderīgi. Tā palīdz izaudzēt “Garo gurķi” un “Gudro tomātu”.
Dienu turpinājām iepazīstot galvaspilsētas vēsturi. Redzējām populārākās Rīgas vietas, iepazinām arhitektūru, un pašu Rīgas sirdi, Vecrīgu.
Noslēdzošajā dienā devāmies uz “Lūšu dravu”, kur mūs sagaidīja mājas saimniece Lelde. Aktivitātes svaigā gaisā un zaļā dabā, medus meistarklase, zupas ēšana. Dienu iesākām ar disku golfa šķīvīšu mešanas tehnikas apguvi. Tas bija amizanti un smieklīgi, jo kā nekā pirmā pieredze. Pēc jauno kompetenču ieviešanas, Erasmus+ grupa treniņa laikā varētu iegūt lielu un treknu burtu “S” (sācis apgūt) Bet, kad jau komandas devās “Disku golfa” laukumā, tās pilnveidoja savas prasmes un paaugstināja savus vērtējumus uz burtu “T”, kāds arī bija nopelnījis burtu “A”, līdz burtiņam “P” vēl nedaudz jāpatrenējas.
Medus darbnīca bija īpaši salda un izzinoša. Saimniece Lelde ļoti interesanti pastāstīja par bišu dzīvi un, kā cilvēks tiek pie medus. Demonstrēja bitenieces piederumus un aizsargtērpu. Katrs dalībnieks varēja piepildīt savu medus burciņu, vispirms burciņu izrotājot pēc savām vēlmēm.
Kad jau vēders sāka burkšķēt, klāt zupas laiks. Viesiem sajūsmu radīja uz ugunskura vārīta zupa. Lielais zupas katls vienā mirklī tika iztukšots. Saimniece Lelde viesus pacienāja ar pašas ceptu maizi. Maizīte arī vienā mirklī tika apēsta gardu muti.
“Lūšu dravā” izmantojām iespēju “apiet apkārt Latvijai”. Ar GPS un dažādu telefona aplikāciju palīdzību, tika iezīmēts ceļš - aplikācija iezīmēja mūsu ceļu- Latvijas kontūras izskatā.
Pašā noslēgumā Sertifikātu izsniegšana, apsveikumi un stingri rokas spiedieni. Vēl pēdējie mirkļi, lai apmainītos telefona numuriem un adresēm.
UMPRAVAS PAMATSKOLAS SKOLĒNI UN SKOLOTĀJI DODAS UZ FRANCIJAS MAZPILSĒTU CHALAIS.
Erasmus+ projekta GET INTO THE GREEN SCENE Līguma nr. 2020-1-LV01-KA229-077484_1 Jumpravas pamatskolas skolēni un skolotāji devās uz Franciju. Par Francijas notikumu gaitu, raksta skolniece Marta Medne:
Visi esam satikušies pie Jumpravas pamatskolas un esam patīkami satraukti par lidojumu uz Franciju, kas beigās izrādījās daudz interesantāk nekā mēs domājām.
Esam nonākuši Rīgas lidostā. No sākuma likās, ka mēs visu ātri izdarīsim un varēsim jau izlidot, bet kā vienmēr notiek kaut kas neparedzēts. Mūsu lidmašīna aizkavējās par stundu. Beidzot esam izlidojuši. Lidojums ir mierīgs un pēc kādām divām stundām esam nonākuši mūsu pirmajā nosēšanās vietā Amsterdamā. Devāmies izpētīt lidostu Amsterdamā. Un brītiņu vēlāk bijām lidmašīnā, lai sasniegtu galamērķi- Bordo lidostu Francijā, lai pēc tam dotos uz Francijas mazpilsētu Chalais un tiktos ar viesģimenēm. Esam priecīgi, jo varējām iepazīt franču dzīvesveidu un ikdienas gaitas, dzīvojot ģimenēs.
Pirmajā dienā mēs devāmies apskatīt skolu, kur mācās Francijas skolēni. Mūs visus tur jauki sagaidīja direktors un skolotāji, kuri mums pastāstīja par skolu. Mūsuprāt, šī skola ļoti atšķīrās no Latvijas skolām. Tur bija daudzas lietas, kuras mūs izbrīnīja. Piemēram, bērni starpbrīžus pavada ārā skolas pagalmā, visiem skola beidzas tad, kad viņiem pēc stundām, noteiktā laikā atbrauc pakaļ autobuss vai vecāki. Līdz tam brīdim skolēni nedrīkst pamest skolas teritoriju. Laika gaitā mēs pieradām pie visām atšķirībām un iepazināmies arī ar citiem bērniem spēlējot Franču skolotājas sagatavoto Bingo spēli. Projekta ietvaros, nedēļas uzdevums bija iestudēt 5 izrādes. Jāizveido no otrās pārstrādes materiāliem maskas, jāsadala lomas, jānofilmē izrāde. Izrādes iestudējumi tapa jauktās valstu grupās.
Par otro dienu mēs bijām vispriecīgākie, jo mēs zinājām, ka dosimies uz Atlantijas okeānu. Sagaidījuši autobusu mēs beidzot varējām braukt uz pirmo ekskursijas vietu, ūdens attīrīšanas iestādi. Mēs tur uzzinājām kā tur attīra ūdeni un mēs ar binokļiem varējām novērot dažādus ūdensputnus. Pēc šīs ekskursijas mūs aizveda uz parku, kur mēs ieturējām pusdienas, atpūtāmies un pavadījām jautru brīvo laiku viens ar otru.
Beidzot bija pienākusi mūsu mīļākā ekskursija Atlantijas okeāns, kur mēs kārtīgi izpriecājāmies, bet žēl, ka mēs tur ilgāk nevarējām pavadīt laiku, jo mums bija jābrauc mājās.
Trešajā dienā mēs satikāmies skolā un katra komanda turpināja veidot maskas un plakātus izrādēm, lai tās vēlāk varētu nofilmēt. Kādu laiku vēlāk, kad bijām visu izdarījuši, mums bija pusdienas un tad mums bija visiem jādodas mājās, neparedzētā karstuma dēļ (plus 42 grādi) Visā skolā tika atceltas mācības un visas aktivitātes.
Ceturtajā dienā mums skolā bija sagatavota spēle pa komandām. Orientēšanās spēle pa skolu. Brīvajā laikā mēs devāmies izpētīt pilsētiņas apkārtni. Šajā dienā mūs visus vēl aizveda ekskursijā uz kādu vecu pili, kas tagad pieder kādam Francijā slavenam komiķim. Pēc pils apmeklējuma, mūs uzņēma pilsētas mērs. Savā uzrunā viņš sveica visus viesus.
Neparasts vakars bija kopā ar visām ģimenēm kopā, kuras uzņēma skolēnus savās ģimenēs. Katra ģimene atnāca uz skolu, klāja kopīgu saimes galdu un galdā lika pašu gatavotus ēdienus.
Piektajā dienā mēs devāmies uz Bordo centru. Tur bija ekskursija ar gidu, kurš mūs izvadāja pa interesantākajām vietām lielākajā tūrisma pilsētā Francijā. Ceļojums Francijā un aktivitātes karstajā Francijā noslēdzās. Bija jāpošas mājupceļam.
Mūsuprāt, šis bija lielisks piedzīvojums un mēs lieliski pavadījām laiku, pat, ja mūs ļoti nogurdināja lielais karstums.
Paldies mūsu skolotājām Evijai Kozlovskai un Līgai Beļinskai par kopā pavadīto laiku Francijā.
Aizvadīta noslēdzošā mobilitāte Erasmus+ projektā “Get into the Green Scene”
Mēneša pēdējā nedēļā, no 23. līdz 28. aprīlim, Jumpravas pamatskolas skolēni Melānija Brazule, Emīlija Žukele, Leinards Ozoliņš, Haralds Kristapurs, Ernests Kristapurs un skolotājas Ilze Kovalevska, Inese Kristapure un Evija Kozlovska #ErasmusPlus projekta "Get into the Green Scene", līguma nr. 2020-1-LV01-KA229-077484_1, ietvaros uzsāka ceļojumu uz Polijas galvaspilsētu Varšavu, lai kopā ar partnerskolām no Polijas, Spānijas, Turcijas un Francijas piedalītos šī projekta piektajā, noslēdzošajā, mobilitātē. Šoreiz apmācību pasākuma tēma - "Dzīve lauku saimniecībā, animācija un ekoloģiskās pēdas nospiedums". Ierodoties Frederika Šopēna lidostā, mūs ar prieku sagaidīja partnerskolas Spoleczna Szkola Podstawowa nr 4 im.Wl.Grabskiego viesģimenes un projekta koordinatore Polijā - Anna Hawlik. Skolēni ar satraukumu sirdī iepazinās ar jaunajiem draugiem un devās uz savām jaunajām “mājām”.
Nedēļa iesākās ar direktores vietnieces sirsnīgo uzrunu viesiem. Saņēmuši laba vēlējumus un dāvaniņas, devāmies ārpus Varšavas uz lauku saimniecību, kur internacionālās grupās skolēni piedalījās vairākās darbnīcās, iepazīstot Polijas tradicionālos ēdienus, dzīvniekus un dzīvi lauku saimniecībā un pagatavoja griķu sēnalu spilventiņus. Tādējādi mācoties no senču gudrībām visam atrast pielietojumu. Aktivitātes lauku sētā noslēdzās ar desiņu cepšanu uz ugunskura.
Otrdien viesi iepazinās ar skolu, katrs partneris prezentēja savu valsti un skolu. Strādājot pāros, skolēni veidoja komiksus par dabas aizsardzību un ilgtspējību. Pirms mobilitātes katram partnerim bija uzdevums – izveidot mazu pamācošu filmiņu, kā izglābt planētu un samazināt ekoloģiskā nospieduma pēdas. Tās arī tika prezentētas. Dienas noslēgumā skolēni tika aicināti gatavot kukaiņu mājas, lai pilsētā dzīvojošie skolēni arī varētu iepazīt kukaiņu daudzveidību un varētu tos vērot.
Trešdien Polijas skolēni bija sagatavojuši interesantus faktus par galvaspilsētu un tās vēsturi. Darbojoties jauktās valstu komandās, tika izstaigāta Varšavas vecpilsēta un uzzināts par tās nozīmīgākajiem vēstures notikumiem. Šajā dienā ceļš mūs aizveda arī uz Varšavas Universitāte bibliotēku, uz kuras jumta iekārtots viens no lielākajiem jumta dārziem Eiropā. Paviesojāmies pasakainajā Lazenku parkā un vērojām, kā brīvā vaļā dzīvojas pāvi un skraida vāveres. Nesot sauju riekstu par ciemakukuli, devāmies tās pabarot. Izdevās!
Nākamajā dienā mērojām pagaru ceļu ar autobusu uz Krakovas pilsētu, kur gida vadībā daudz interesanta uzzinājām par Polijas pirmo galvaspilsētu. Skolēnus gaidīja arī Quizizz tests par jauniegūtajām zināšanām. Pārlaiduši nakti “spoku namiņā”, apmeklējām “baltā zelta” - Bohņas sāls – raktuves. Pazemē ar multimediju ekspozīciju palīdzību iepazināmies ar seno cilvēku darbu sāls raktuvēs.
Tā, visiem kopā darbojoties, pienāca piektdiena un laiks atvadām gan no viesģimenēm, gan Polijas. Šķirties no jauniegūtajiem draugiem nebija nemaz tik viegli, bet sirdis silda atmiņas par braucienu un kopā pavadīto laiku, kā arī uzaicinājumi braukt ciemos vienam pie otra. Iespējams, šī viesošanās kļūs par ilgstošas draudzības sākumu.
Sirsnīgs paldies poļu viesģimenēm par viesmīlīgo uzņemšanu, par to, ka pēc dienas oficiālajām aktivitātēm sagaidīja mūsu bērnus pie skolas, lai piedāvātu vēl savu – neoficiālo programmu, padarot kopā pavadīto laiku neaizmirstamu un viesošanos Polijā vēl īpašāku.
Prieks arī par mūsu bērnu atraisītību un atsaucību, drosmi sadarboties komandā ar citu valstu pārstāvjiem. Pasākuma laikā tika vingrinātas un papildinātas zināšanas ne tikai angļu valodā, bet apgūti vārdi arī poļu un citās valodās.
Inese Kristapure
Jumpravas pamatskolas pirmsskolas izglītības grupu metodiķe
Jumpravas pamatskolas skolotāju un skolēnu pieredze Erasmus+ projekta “GET INTO THE GREEN SCENE” mobilitātē Turcijā, Stambulā
No 2021. gada 21. novembra līdz 27. novembrim Jumpravas pamatskolas skolēni Anete Deduškeviča, Ansis Mednis, Lauma Langrāte, Agnija Grāviņa un Marta Medne, skolotājas Evija Kozlovska un Līga Beļinska Erasmus+ projekta “GET INTO THE GREEN SCENE” ietvaros devās uz Turcijas pilsētu Stambulu, lai tiktos ar projekta partneriem no Spānijas, Polijas, Francijas un Turcijas. Francijai gan nācās pēdējā mirklī ceļojumu atcelt.
Zemāk tekstā neliels ieskats projekta aktivitāšu un piedzīvojumu virpulī, skolēnu aprakstīt:
Esam sapulcējušies Rīgas lidostā. Ir jūtams patīkams satraukums, jo tūlīt, tūlīt izlidosim uz Stambulu Turcijā. Kad esam nolaidušies Stambulā, ir jāatrod ceļš pēc somām un jāatrod taksists, kurš mūs sagaidītu pie 13. vārtiem. Šis process mums izrādās vienkāršs, par spīti lidostas lielajam izmēram.
Kad nonācām viesnīcā un piereģistrējāmies, konstatējām, ka pats svarīgākais- internets ir ļoti vājš. Cerēdami uz izmaiņām šajā jautājumā, devāmies gulēt, tomēr nākamajā rītā uzlabojumu nebija. Tā posāmies uz brokastīm, lai nenokavētu pirmās dienas tikšanos skolā ar turku skolēniem, skolotājiem un skolas direktoru. Dienas sākumā skolēnus pavadīja uz maziņu aktu zāli, kurā turku bērni mums izpildīja dažādas tradicionālās dziesmas. Visi ļoti draudzīgi aprunājamies. Iepazināmies ar skolēniem no Spānijas un uzreiz arī sapratāmies. Turpmāko dienu pavadījām skolā un iepazinām tradicionālos turku ēdienus un pusdienās nogaršojām saldo baklavu. Nogaršojām arī biezeņzupu no turku zirņiem, kuru vietējie papildina ar kaltētu piparmētru. Skolēni no Spānijas par šo zupas pasniegšanas veidu bija diezgan izbrīnīti, jo piparmētru viņi parasti lieto tējas veidā.
Otrajā dienā mūsu pirmais galamērķis bija atkritumu šķirošanas rūpnīca Stambulā, kurā ārkārtīgi smirdēja un dažādas smakas nomāca cita citu. Rūpnīcā mūs iepazīstināja ar atkritumu šķirošanu Stambulā. Uzzinājām, cik tonnas atkritumu dienā tiek ievests šajā poligonā. Skaitļi ir milzīgi un šokējoši. Tur arī sākas vēl viens mūsu izaicinājums - aplaudēt katrai atkritumu šķirošanas tvertnei, kuras atradām vai ieraudzījām Stambulā (Turcijā atkritumu šķirošana nav populāra).
Otrais apskates objekts bija parks. Tā bija pirmā vieta, kurā atkritumi nebija izmētāti, kur pagadās. Tomēr nākamā vieta ar šo prestižu gan nevar lepoties, jo Melnās jūras krastā, kurā vācām atkritumus, visas smiltis bija vienos plastmasas gabaliņos, gabalos, stikla lauskās un ar visdažādākajiem sadzīves priekšmetiem. Nedaudz sarūgtināja tas, ka turku skolēni šajā aktivitātē netika iesaistīti. Atgriezušies atpakaļ viesnīcā, devāmies pastaigā pa apkārtējo rajonu, kurā jau iepriekšējā vakarā bijām atraduši brīnišķīgu ēstuvīti.
Trešajā dienā devāmies uz Svētās Sofijas mošeju, grezno Dolmabahčes pili un “Grand bazaar”, kas ir lielākais tirgus Stambulā.
Kad pienāca ceturtā diena, tika atcelta ekskursija uz pili, jo bija nepaciešams satikties ar vietējiem pilsētas mēriem. Kaut gan gribētos teikt, ka tā bija neaizmirstama pieredze, jo arī šādi varējām iepazīt turku tradīcijas un tipiskākās šīs tautas iezīmes.
Kad beidzot bija pienākusi pēdējā diena un mūsu pēdējā tikšanās ar spāņiem, turkiem un poļu skolotājām, kuru kompāniju projekta laikā īpaši izbaudījām, izbraucām ar kuģīti pa Bosforas līci. Kārtīgi salīdzinājām Eiropas un Āzijas krastus. Nokāpjot no klāja, projekta pirmā mobilitāte noslēdza sevi Turcijā.
Šobrīd esam laimīgi nonākuši mājās ar secinājumiem: Latvijā ir vissvaigākais gaiss un viszaļākā zāle. Latvijas dabu tik tiešām var novērtēt - tik daudz skaistuma, svaiguma, zaļuma un gadalaiku burvības. Mēs guvām atziņu, ka skaistumu ir jāprot atrast un ieraudzīt savā valstī - mūsu Latvijā. Katra valsts, katra vieta ir īpaša! Mums ļoti patika gūt pieredzi, izdarīt secinājumus, iegūt jaunus draugus un iespaidus. Mūsu angļu valodas zināšanas un spējas ir kāpušas kā arī ģeogrāfija šķiet saprotamāka. Tāpēc nonākam pie tā, ka šis projekts ir kas tāds, kas atsvaidzina un padara mācību programmu daudz interesantāku. Par to paldies mūsu skolotājām, kas šo projektu uzrakstīja un deva iespēju piedalīties!